Két és fél hónap története - önkénteskedés, felfedezés, pihenés Peruban és Arubán

Discovering Peru

Discovering Peru

Aruba - snorkeling, sailing, Arikok national park

2018. november 05. - V.Dorottya

Aruban tobb latnivalo is van, annak ellenere hogy elég kicsi sziget - egy nap alatt korul lehet nezni. Mi szombaton tettunk egy szigetkort. Elmentunk a nemzeti parkba, ahol nagyon erdekes termeszeti jelensegek fogadtak minket. A kezdetben homokos, sivataghoz hasonlito taj hirtelen atvaltozott sziklassa. Egy olyan sziklan, vagy inkabb platon setaltunk ami viz alatt volt regen, tele volt megkovesedett planktonokkal meg osszekovesedett kagylohejakkal. Gyonyoru mintazatu koveket talaltam! Aztan egy kis zoldebb resz utan elertunk egy termeszetes medencehez. Ez egy sziklak altal korbezart medence amit a hullamok taplalnak. Neha, kb ketpercenkent, mikor jon egy nagy hullam, becsap a viz! Nagyon jol nez ki! Lehet ugralni is az egyik sziklarol, jo mely a viz. Sok rak is van, napoznak a sziklakon. Aztan elmentunk a nemzeti park egy masik reszebe ahol egy barlang van. Az a sztorija hogy az indianok sok-sok evvel ezelott oda szamuztek egy lanyt a kozossegukbol aki ott meghalt, es a lelke felszallt - ezert vannak lukak a barlang tetejen, mert ott szallt fel a lelke. Most meg ott sut be a nap :) olyan magas es hosszu a barlang hogy lehet benne setalgatni.
Voltunk masnap egy kalozhajos kirandulason, ami szinten oriasi elmeny volt. Talalkoztam a hajon magyarokkal, nagyon jo volt hallani hogy magyarul beszelnek! Harom honapja nem lattam meg hallottam magyarokat ugyhogy annyira megorultem! Joba lettunk veluk, ugyhogy azota mar talalkoztunk veluk iszogatni is.
Szoval a hajos kirandulasnal tartottam. Harom helyen allt met a hajo, ahol lehetett buvarkodni. Kaptunk szemuveget, pipat meg bekatalpat is. Az elso helyen egy hajoroncsot neztunk meg, tok durva volt latni egy igazi elsullyedt hajot! Sajnos nagyon fujt a szel ugyhogy fel volt kavarodva a homok a tenger aljarol nem volt tiszta a viz. Aztan a masik ket helyen meg mindenfele halat lattunk. Most itt menozhetnek kulonleges tropusi halnevekkel, de sajnos gozom sincs milyen fajtak voltak, nem vagyok szakerto a temaban :D mindenesetre jol neztek ki, volt kek, sarga, pottyos, csikos, kicsi, nagy, dagadt, vekony... a legerdekesebb egy hosszukas kb harminc centimeter hosszu, kardorru hal volt.
A hajon kaptunk jo sok koktelt, igy mar jo volt a hangulat mikor kiengettek a kotelet amivel bele lehetett lendulni a vizbe. Az elso ugrasunkat videoztuk le, amikor meg nem mertunk nekilendulni, de aztan mar batrabbak voltunk. Azert a szaltot nem vallaltuk be :D
Estenkent altalaban mar van autonk, elhozhatjuk otthonrol, igy mindig bejovunk a varosba vagy le a strandra, es iszogatunk. Jo kis ejszakai elet van, es mondanom sem kell hogy ejszaka is jo meleg van, csak egy nyari ruhacskat kell felkapni magamra. Annyira jo ez a meleg, ezzel az allando szellovel :)
Mint kiderult kedden megyunk haza nem szerdan, Ian ismet elnezte a repulojegyen a datumot (az ideuton is egy napot tevedett de meg idoben, nehany nappal elotte rajott :) ), igy sajnos egy nappal kevesebbunk van mint gondoltuk. Meg az utolso napokat kihasznaljuk hogy feltoltodjunk napsutessel az orok nyar szigeten :)
Ez az utolso bejegyzesem, remelem elveztetek a sztorikat es a videokat. En nagyon elveztem irni es videokat kesziteni. Legkozelebb szemelyesen meselek, mert ezek a sztorik toredekei annak amik tortentek, napokig tudnek meselni es fotokat mutogatni. Mar nagyon honvagyam van, minden nap sokszor gondolok arra hogy otthon vagyok es miket csinalnek otthon. Hamarosan talalkozunk mostmar tenyleg hamarosan :)

Az igazi nyaralas - Aruba

Mar egy hete elvezzuk a strandolast a nyaralok alomhelyen, Aruban! Ez a Karib-tengeri gyongyszem holland fennhatosag alatt all, 100-110 ezer ember lakik a szigeten. Eleg vegyes a nep, vannak az eredeti szigetlakok, a papiamentok, de igazabol mar nincs is 'eredeti' mert keveredtek a spanyolokkal es portugalokkal akik a 16-17. szazadban jottek ide, az afrikaiakkal akik a 20. szazad elejen lettek idetelepitve hogy az ujonnan felfedezett olajat a felszinre hozzak, es a 80-as evektol idetelepulo europaiakkal, foleg hollandokkal, es amerikaiakkal is folyamatosan keverednek. A nyelvuk a papiamento ami nagyon hasonlit a spanyolra. Aruba a Karib szigetek kozul a legdelebbi, igy itt sosem keletkeznek tornadok. 

Szoval elozo csutortokon megerkeztunk ide, hatunk mogott hagyva Perut. Nagyon fog hianyozni Peru, foleg az emberek meg az eletstilusuk! Most meg mindig egy laza latim-amerikai helyen vagyunk igy meg az eletstilus nem hianyzik, de ha hazamegyunk biztos furcsa lesz visszarendezodni a kevesbe embersrges, kevesbe laza, kevesbe megerto europai stilushoz. 

Napjaink foleg strandolassal telnek, igazabol a videobol is ez latszik. Fogunk menni buvarkodni, meg szigetfelfedezo korutra is, majd arrol feltoltok egy masik videot!

Nagyon meleg van, ejszaka se hul le a levego 27 fok ala. Szerencsere mindig fuj egy kis szello, tipikusan egy iranybol, igy a magas palmak az egesz szigeten mind egyiranyba allo koronaval rendelkeznek, latszik a videon az egyik kepen :) ez a szello eleg elviselhetove teszi a meleget, meg szerencsere meg felhos is neha az eg, mjvel itt most van tel... Tel az o ertelmezesukben! 

Elso nap eleg viccesen indult az utunk a strandra. Ian unokatestvere, akinel itt lakunk, mondta hogy van egy buszmegallo a sarkon bar o nem tudja hogy jar e ott a busz vagy ha jar akkor mikor jon. Hat a buszmegalloban egy buszmegallo tabla fogadott minket, ahol szep tablazat volt rajzolva a menetidonek, de teljesen uresen volt hagyva. Szoval aki otthon panaszkodik a tomegkozlekedesrol gondoljon arra hogy ar arubaiaknak az egesz tomegkozlekedesbol csak egy menetido nelkuli muszmegallo tabla jutott :) korulbelul 20 perc mulva feladtuk es elkezdtunk stoppolni de az sem volt sikeresebb. Mar epp indultunk vissza a hazba hogy hivjunk egy taxit, mikor egy ures iskolabusz (!!) megszant minket es felvett minket. Ugyhogy meno amcsi iskolabusz vitt el minket a strandra, teljesen gratisz :D azt ne kerdezzetek hogy mit keresett az iskolabusz delelott fel12kor Oranjestad kulvarosaban :) 

 Azota minden nap busszal vagy minibusszal jarunk a strandra, rajottunk hogy jar a busz, random idopontokban, csak kitartoan kell varni ra! A hotelek menten a parton meg eleg surun jar igy a hazauton konnyu dolgunk van.

A tenger elkepesztoen vilagoskek es a homok elkepesztoen feher es aproszemu! Nehany helyen a homok ellenere is eleg tiszta a viz, de buvarkodni itt a homokos parton nem erdemes. Viszont azert van elovilag, nagyon sok pelikan van akik siklorepulesben belefurjak magukat a vizbe mintha ongyilkossagot kovetnenek el, de nem, csak halasznak. Meg a leguanok! A kertekben, a varosban meg a tengerparton is lehet latni oket, oriasira tudnak noni! A varos egyebkent semmi kulonos, nem kimondottan szep, eleg rendezetlenek az utcak, nem jo a varoskep. Sok draga ekszerbolt van, meg draga plazak. Amerikai turistaknak a szorakoztatasara. Ja meg csomo kaszino, az egyikben jatszottunk, nyertunk ugyhogy boldogok voltunk. De amit nyertunk azzal vissza fogunk menni jatszani meg :D 

Ian unokatestvere, Nils, egy arubai lanyt vett el felesegul akivel tobb mint 10 eve idekoltoztek arubara. Van egy masfel eves kislanyuk. Naluk vendegeskedunk ket hetig, ugyhogy jo ismet egy igazi hazban, otthonban lenni a hostelek helyett. Veluk voltunk ma vacsorazni egy halarusnal, aki egy etteremme notte ki magat. Egy nagy halaszkozosseg halpiacan lehet enni a naoi fogasbol frissen keszitett sult halat meg rakot, nagyon finom volt.

Annyira jo hogy vegre nem fazunk ejszakankent! Ez mar annyira kellett nekunk! Az a nagy napi homerseklet ingadozas Peruban eleg rossz volt. Most feltoltodunk meleggel hogy majd az europai novemberi idojarasban meg legyen egy kis tartalekunk :)

Sandboarding, pisco shots and penguins (hun / ned)

MAGYAR

Eleg volt a hegyilevegobol meg a magaslati oxigenhianybol! Irany a tengerszint!
Igenigen, ideje felfedezni Peru egy ujabb arcat, az oceanpart kozeli helyeket. Peruban tobb mint 30 kulonbozo eghajlat talalhato meg, mi ebbol megtapasztaltuk a hegyvidekit, annak is tobb fajtajat (a kopar 4000 meter felettit, es a nedvesebb 4000 meter alattit), a tropusi idojarasba valo atmenetet es az esoerdo szelebe is belekostoltunk. Igazabol elmondhatjuk hogy minden varosban ahol voltunk mas volt a klima meg a novenyzet!
Icaban, ami mar igazan kozel van az oceanhoz egy ujabb, szelsoseges eghajlattal talalkoztunk: a sivatagival. Napkozben elkepeszto hoseg, ejjel csipos hideg es allando szarazsag. Es mivel jol megcsapott minket az ismet oxigennel teli levego masfel honap hegyvidek utan ezert olyanok voltunk elso nap mint akiket fejbevagtak, legszivesebben aludtunk volna egesz nap :D
De alvas helyett inkabb elmentunk alkoholizalni: egyenesen egy Pisco es bor termelohoz mentunk delben a rekkeno hosegben. A Pisco a helyi torkolypalinka, Peru leghiresebb itala, sok koktel alapanyaga. Magaban eleg semmilyen, de mi a termelonel kostolhattunk maracuyaval es kokusszal osszefozott Piscot, es szololevel meg szilvalevel bekevertet is. Ezenkivul ket fajta bort is kostoltunk, amik allitasuk szerint felszarazak voltak, ami magyarra leforditva azt jelenti, hogy olyan edesek voltak mint a tokaji aszu :D itt Peruban valami gond lehet az izerzekelesukkel!
Nagyon jo kis kostolo volt, sokat nevettunk jofej vezetonk volt, aki korbevezetett minket az egesz helyen. Minden kostolas elott mondanunk kellett egy vicces spanyol mondokat ami kapcsolodott az italhoz.
Itt hagyomanyosan labbal tapossak a szolot es egy fabol keszult pressel preselik ki az utolso cseppeket- ez lathato a videoban, amint mi kemenylegenyek a pres alatt eroembert jatszunk :D vettunk egy uveg maracuyas piscot amit epp most is iszogatok mikozben ezt a bejegyzest irom.
A kertben meg hagyomanyos edessegeket is lehetett kostolni, a leghiresebb egy chocoteja nevu bonbon ami pecandio, manjar (kb edes suritett tej) es csokolade kevereke, isteni finom.
Miutan kijozanodtunk elmentunk Ica egyik keruletebe amit Huacachinanak hivnak, es tulajdonkeppen az oriasi homokhegyek kozott egy kicsi oazis. Ez az a hely ahova nem akartunk elmenni mert elegge leamortizalodott a turizmus miatt, peldaul itt sincs megoldva a szemetszallitas es konretan buzlik az oazis a melegben rohado dolgoktol... Ezenkivul teljesen legyotortek mar a sivatagot a buggy terepjarok amik a turistakat szorakoztatjak... Vegul megis elmentunk mert tulsagosan vonzott a sandboarding... Avagy deszkaval a homoklejton :P
Meg kell hogy mondjam hogy akarmennyire ellene voltam, remek elmeny volt, es meg ugy maradtam volna csuszkalni a sivatagban! A buggy is nagyon izgalmas volt, ez egy teljesen nyitott auto, ami vegigdonget a homokduneken, nagyon felelmetes volt, mintha a vidamparkban lettunk volna. Aztan megallt a sivatag kozepen es csuszkalhattunk egy szuk 20 percet hason meg talpon. Hasonlit a snowboardozashoz, de a homok elegge visszahuzza a deszkat igy egyaltalan nem gyorsul be.
Megvartuk a naplementet Huacachinaban, de aztan nagyon hideg lett hirtelen.
Ica pont olyan kaotikus es zsufolt varos mint Huancayo igy este a varosban meg egy kicsit ugy ereztuk magunkat mintha visszacsoppentunk volna Huancayoba :) ja, es elkepeszto mennyisegu cukraszda van, igy hat 'sajnos' muszaj volt tobbfele sutit is kiprobalnunk :) amugy ez altalanossagban jellemzo minden perui varosra hogy sok sok cukraszda fodrasz es optika van. Itt nem ervenyesek a modern vilag gazdasagi szabalyai hogy a gazdasagban annyi bolt van amennyi kereslet van ra. Itt teljesen mas szabalyok ervrnyesek: az epp aktualis trendet kovetve sok ember nyit peldaul cukraszdat hogy szerencset probaljon:hatha neki sikerul!
Ezenkivul rengeteg fogaszat is van, biztos a fogorvosi egyetem a meno epp :)
Masodik nap egy egesz napos kirandulasra mentunk Paracasba es kornyekere, ami egy termeszetvedelmi terulet. Peru meg mindig meg tud lepni hogy mennyi arca van, Paracas ismet egy ujabb ilyen meglepetes volt. Az Islas Ballestas-hoz hajoztunk ki delelott, ahol humbolt pingvineket es fokakat lattunk, temerdek mennyisegben. Ez azert lehetseges mert Peru menten az ocean hidegebb mint ami ezen a szelessegi fokon normalis lenne:a humbolt aramlat miatt. Igy egy teljesen mas elovilag van itt mint amire szamitana az ember! A pingvinek olyan viccesek voltak, az egyik kis szerencsetlen nem birt felugrani egy sziklara es akarhanyszor probalta csak hassal nekiutodott a falnak es hatraesett :D ha tudta volna hany ember nevet rajta... Sajnos nem sok latszik a videon a pingvinekvol mert ezek nagyon kistermetu pingvinek! A fokak latszanak rendesen, total nyugodtan napozgattak, nem zavartattak magukat a hajonk miatt! Gyonyoru sziklak voltak amugy, sok madarral meg rakkal is.
Aztan elmenyunk egy bemutato terembe ahol elmagyaraztak hogy hogyan lehetseges hogy a sivatag kozvetlenul a tenger mellett van es hogy milyen kulonleges elovilag jellemzi Paracas kornyeket. Megnezhettuk a voros strandot, a video utolso reszeben lathato. A sarga sivatag azeet olyan sarga mert regen ez tengerfenek volt, tele van elhalt planktonokkal meg kagylovazakkal. A strand homokja piros mert sok benne a manganerc. A viz meg gyonyoru kek volt :)
Masnap megneztuk Ica muzeumat, ami nagyon erdekes volt: kemeny kb 320 forintert elkepeszto igazi mumiakat lattunk, ugyanis itt Peruban is mumifikaltak a 12-16. Szazadokban, nem csak egyiptomban. Itt is alkalmas volt a klima: sivatag. Azt beszeltuk Iannel hogy ha ez nem Peruban lenne ezert kemeny osszeget kernenek el, oriasi dobra vernek es minden mumia mellett biztonsagi or lenne meg riasztoberendezes!
Szoval tenyleg durva volt, a mumiak mellett voltak rontgen felvetelek is, bemutattak hogy peldaul az egyik kisfiunak mozgasszervi problemai voltak, a masik tuberculosisban halt meg, meg hogy az egyik fiatal no terhesen lett mumufikalva es latszott a rontgenen a gyerek a hasaban!
Szoval Ica jo kis allomas volt! :)
Egy tizenhet oras buszuttal felmegyunk eszakra Trujilloba, Perui kalandunk utolso allomasara! Majd 25-en Limabol a repterrol jelentkezunk legkozelebb az utolso perui bejegyzessel, addig is jo olvasgatast/videozast!

 

NEDERLANDS

Na nog twee dagen na de colca canyon ttek in arequipe te zijn gebleven besloten we om verder door te reizen naar Ica. Ica ligt vlakbij de kust dus zaten we sinds lange tijd weer onder de 1000 mter hoogte. In arequipa hadden we nog een museum bezocht over het meisje 'juanita'. Zij was 500 jaar geleden geofferd door de inkas op de misti vulkaan en eind 20 eeuw gevonden. Doordat ze op een hoogte van 6000 meter lag was het lichaam nog helemaal intact, zelfs het bloed zat nog in het lichaam. Het was bijzonder om het lichaam te zien! Woensdag nacht begonnen we aan ons 10 uur lange busreis naar Ica. In ica hebben we verschillende activiteiten gedaan, zo staat Ica bekend om de wijn en pisco. Pisco is een sterke drank(35-45%)gemaakt van fruit. De eerst dag hebben we een wijn/pisco proeverij gedaan waar we 6 verschillende dranken hebben geprobeerd en natuurlijk een eigen fles Pisco gekocht die ondertussen alweer bijna leeg is:D Naast Ica ligt huacachina, een oasis midden in de woestijn waar je kunt zandboarden. We hadden een 1 uur lange tour in de eind de middag genomen omdat de temperatuur dan niet al te warm was. Eerst hebben we met een buggy rond gereden en daarna 20 minuten gezanboard. Dat was echt gaaf!! Het is gelukkig niet al te moeilijk en het zand remt je best wel af dus is het makkelijk om je balans te houden:). De volgende dag zijn naar paraquas eilanden gegaan. Dat was echt geweldig, met een boot zijn we anderhalf uur rond het eiland gevaren waar pinguins en zeeuwleeuwen verblijven en duizenden vogels rond vliegen. Vanuit Ica gaan we door naar Trujillo om vervolgens Donderdag 25 oktober eindelijk naar Aruba te vliegen om lekker 2 weken te chillen:) 

Colca canyon - day 3 and 4 + nederlandse versie van de hele trek

A Colca kanyon felfedezese folytatodott! Furebol a Sangalle oazisba turaztunk, ahol 25 fok, napsutes, medence es koktelok vartak rank. Itt is egy hasonlo fa kishazban aludtunk, de itt extra szolgaltataskent volt villany a kishazban. (hihetetlen hogy milyen - otthon alapveto - dolgoknak tudunk itt megorulni!)
Aztan Sangallebol masnap a tura legutolso es legnehezebb szakasza vart rank: visszamaszni a kiindulopontra, Cabanacondeba. Ez egy kemeny 1400 meteres emelkedest jelentett mindossze 4 kilometeren keresztul, amit vegig egy meredek sziklas szerpentinen tettunk meg. Persze az elso harom napon is meredeken le-fol turaztunk a kanyon egyik felerol a masikra, de ez kulonosen nagy kihivast jelentett. Raadasul mindenhol csak gyer fuvek es kiszaradt kaktuszok vettek korul minket, na meg a feher homok, sziklak, kovek es oriasi por. Ugyhogy ilyen kevesbe erdekes latvannyal mellettunk kedvunk sem volt megallni pihenni. Harom es fel orankba telt felmaszni, de annyira kipurcantunk hogy utana harom es fel orat aludtunk delutan Cabanacondeban!
Osszessegeben elmondhato hogy nagyon jo dontes volt hogy magunk turaztunk, es nem egy szervezett turara fizettunk be! A szervezett turak nem mennek el a kanyon vegebe, Furebe, ami a legerdekesebb resze volt a turanak, mert az annyira messze van a modern elettol es a civilizaciotol mint Mako Jeruzsalemtol :D az egyik kepen lathato hogy meg hagyomanyosan okrokkel muvelik meg a foldeket, bar ez nem csak itt van igy hanem Peruban mindenhol.
Talalkoztunk es beszelgettunk masokkal, nagyon sok francia fiatallal talalkoztunk, meg nehany hollanddal meg nemettel. Az ugy elmondhato hogy a franciak sokkal mereszebbek es kalandvagyobbak, ezert talalkoztunk szinte csak franciakkal a kanyon eldugott reszeiben. Sokuk sajat satorban aludt. Mig a hollandok igazi kenyelem - keresok. Ok csak lemennek Sangalleba egy ejszakara koktelozni majd vissza Cabanacondeba. Es ok inkabb befizetnek egy konnyu de teljes ellatasos kirandulasra minthogy maguk turazzanak. Illetve neha idegesitoen finnyasak peldaul az etelt illetoen. A nemetek mindegyike nagyon fiatal, 18-22 ev koruliek es sokuk egyedul jott Del-Amerikaba hosszu honapokra. Amerikaiak most ebben a szezonban nincsenek sokan. Magyarral meg nem talalkoztam, valoszinu nem is fogok, viszont Cabanacondeban a hostelben a regisztracional lattam egy magyar nevet a listan aki nehany nappal korabban aludt ott! Szoval ennyit a tarsadalmi tanulmanyombol! :D
Sajnos lattunk elszomorito dolgot is turank soran: a folyokon nehol gusztustalan feher szenny uszott... A zuhanyzo- es mosogatovizet beleengedik a folyoba, amin most ilyen alacsony vizallasnal megragad ez a massza. Gondolom az elovilagot is rendesen pusztitja a turizmusbol eredo szennyezes. Peldaul Llahuar es Sangalle kimondottan turazoknak kialakitott helyek, nem helyi kozossegek. Szoval ha nem aludnanak ott turistak, ezek a helyek nem leteznenek, es nem lenne ronda feher uszo massza a folyokon. Egyebkent a kanyon kozossegeiben nincsen szemetelszallitas, igy a helyiek a szemetuket csak beleengedik a folyoba. Mi buszken elmondhatjuk magunkrol hogy ot napon at gyujtottuk a szemetunket amit Arequipaba visszaviszunk, es nem szennyezzuk a kanyont :) ez lathato az egyik kepen a videoban, az a kis textilzsak az otnapi szemetunkkel :)
A visszauton Arequipaba megalltunk nem messze Cabanacondetol mert egy kilatobol reggelente meg lehet nezni a kondormadarak vonulasat. Nehany nagyon kozel szallt a fejunk felett, es hallottuk ahogy szelik a levegot a szarnyaik! A kilatoban talalkoztunk egy alpakaval, annyira cukik ezek az alpakak! Olyan aranyosan buta allatok :D Iannek beleharapott a fenekebe! :D

 

De colcan canyon trek!

Na de salkantay trek hadden we besloten om nog een meerdaagse trek te maken. Vanuit arequipa gaan er regelmatig bussen naar cabanaconde en vanuit daar kan je mooie treks maken binnen de colcan canyon! Het was nog even spannend of naar cabanaconde konden aangezien de boeren gingen staken en dan hele wegen afsluiten, gelukkig hadden wij hier geen last van en arriveerde wij dinsdag in cobanaconde. Ons hostel was een van de slechtste hostels tot nu toe, raar personeel, vieze kamers, alleen koud water en de badkamer stonk naar riolering. Woensdagochtend om half 8 begonnen we met de tocht naar llahuar. De eerste dag was voornamelijk afdalen maar het uitzicht was schitterend.na een 5 uur lange wandeltocht kwamen we aan bij de llahuar lodges. Dit was echt een prima accomodatie, simpel maar ze hadden we heerlijke hotsprings waar wij gebruik van mochten maken:) de tweede dag begon vroeg met ontbijt om 06:30 om vervolgens naar fure te hiken. Waar we de eerste dag nog aardig wat toeristen tegenkwamen was de weg naar fure voor ons alleen:D voornamelijk het laatste gedeelte van de tocht was zwaar omdat het alleen maar klimmen was. Eenmaal aangekomen in Fure kregen we even een cultuur shock.. het leven is echt primitief, heel de communitie gebruikt een wc en ze eten allemaal bij een iemand! In de middag zijn we vanuit fure naar de watervallen gelopen wat echt schitterend was. Onderweg naar de watervallen kwamen we nog wel even een verassing tegen, een grot met allemaal menselijke botten en schedels erin. Na een goed bord spagetti gingen we naar bed om ons voor te bereiden voor dag 3, de tocht naar de oasis. De tocht naar de oasis was in het begin redelijk goed te doen, niet veel klimmen en dalen totdat we zagen dat we helemaal naar beneden tot aan de rivier moesten dalen. Ook zagen we de weg naar boven die wij de vokgende dag moesten nemen, 1400 meter hoogte verschil. Eenmaal aangekomen gingen we opzoek naar een accomodatie, uiteindelijk zijn we neer gestreken bij prachtige verblijfplaats met zwembad en een goede bar:D na een verfrissende duik en paar cuba libres zijn we naar bed gegaan. De laatste dag van onze trek was de meest intensieve van alle dagen, 3 uur lang omhoog klimmen, van de oasis (1800 meter hoogte) naar cabanaconde (3200 meter hoogte). Na de klim zijn we naar ons hotel gegaan waar we een welverdiende powernap hebben genomen! Vanuit cabanaconde zijn we weerterig gegaan naar areuipa maar eerst hadden we nogeen tussenstop in de ochtend om condors te spotten. Op een half uurtje van cobanaconde lag het uitzichtpunt 'cruz del condor' en vanuit hier kon je smorgens tussen 06:30 en 08:30 conders spotten. Die beesten zijn echt extreem groot:O we hebben er ongeveer 20 kunnen zien en sommige kwamen heel laag over gevlogen! We verblijven nog 2 dagen in areuipa en gaan dan door naar Ica waar we gaan zandboarden en de paraqas eilanden gaan bekijken:) 

 

4 napos tura a Colca kanyonban - az elso 2 nap

Eljott az ido a Colca kanyon felfedezesere! A Colca kanyon a vilag masodik legmelyebb kanyonja, haromszor melyebb mint a grand kanyon. Amugy a vilag legmelyebb kanyonja is Peruban talalhato :)
A turankat Cabanacondeban kezdtuk, ami a kanyon "bejarata". Elkepesztoen szegeny es elmaradott falu, joforman nem is lattunk semmi modern elethez kotheto dolgot. Nincsenek aszfaltos utak (csak a foter van lebetonozva), a hazak mind kovekbol es sarbol vannak, vagy agyagbol... Tudomisen :D mindenesetre nem valami jol neznek ki, nem is haznak neveznem oket hanem takolmanyoknak. A helyi kisboltok valaszteka nagyon korlatolt, peldaul van kenyer meg banan meg keksz, de semmi mas... Krumpli meg rizs mondjuk mindenhol van. Es az az erdekes, hogy akarmilyen szegeny faluban is jarunk az iskolaepulet mindig normalis teglabol van, lefestve a fala, karban van tartva es van betonos vagy mufuves focipalyaja! Es iskola mindenhol van, a legkisebb nehanyfos kozossegekben is. Egy biztos, adnak az otatasra.
Szoval ebbol a remek Cabanacondebol elturaztunk Llahuar-ba ami nem is egy falu hanem egy menedekhely turazoknak. Nagyon meredek szerpentinen setaltunk lefele, szarazsag volt es por, es mivel az otnapi cuccunkat hordozzuk a hatunkon, igy meg a taska is rendesen nyomta a vallunkat. Mar itt gyonyoru helyeken jartunk, ereszkedtunk le a Colca kanyon melyebe. Tele volt minden kaktusszal, peldaul hatalmasra nott aloe veraval meg agaveval. A szallason Llahuarban volt melegvizes forras amit negy medencebe vezettek bele mielott beleengedtek a Colca folyoba, ugyhogy a 39 fokos medenceben csucsulve es a kanyonra nezo kilatassal pihentuk ki az elso nap faradalmait. Ez a szallas persze egy minimal szallas. Peldaul van villany a bambuszbungalokban, de csak 6-9 ig. Semmi luxus. A zuhanyzo egy betonplacc, bambusszal korulveve. Vacsorara egyfele vegetariajus kaja volt mindenkinek. De itt a termeszet lagy olen hulyen is nezne ki akarmilyen modern epulet vagy szolgaltatas :D
Masodik nap tovabballtunk, egy kemeny kaptato vart rank, 1000 metert emelkedtunk. Az utunk elejen egy szamarcsalad allta az utunkat, majd patakokon kellett atkelnunk. Gyonyoru volt a taj, oriasi hegyek mindenfele, a labunk alatt a kanyon a patakokkal (amik a nedves evszakban oriasfolyokka nonek!) Az volt a legjobb, hogy senki sem volt a turauton! Csak mi voltunk meg a zubogo viz, meg a kaktuszok :)
Egy nagyon kemeny utolso kaptato utan vegre megerkeztunk Fure nevu kozossegbe, ami meg Cabanacondenal is millioszor kezdetlegesebb! Kimondottan megdobbento volt latni hogy milyen takolmanyokban elnek itt a hegylakok, a semmi, de tenyleg a semmi kozepen! Erre a kutya se jar! Nincsenek utak, a turaut van, sziklakkal kovekkel, patakokkal amik a hazak kozott csobognak. Meg jardanak se lehet nevezni. Nem tudom elkepzelni mit csinalnak itt az emberek. Lattunk nehany ferfit dolgozni a Huaruro vizesesnel, furtak a nagy sziklakat, lehet valami vizeromuvet csinalnak.... De hogy peldaul a nok meg gyerekek mit csinalnak...? (persze iskolaepulet itt is van, de teljesen zarva van!) Belecsoppentunk ennek a kozossegnek az eletebe, az egyik helyi csaladnal vannaK kiado bungallok turazoknak, itt alszunk ma. Veluk eszunk, meg a  vizesesnel dolgozo munkasokkal. Szerintem itt a hazakban nincsen konyha se. Meg agy se. A mi kis hazikonkban is fa deszkakon van a matrac. Annyira kulonleges erzes itt lenni, messzetavol a civilizaciotol.
Delutan meg felmasztunk a Huaruro vizesehez. Nem is a vizeses volt itt a lenyeges, hanem amit utkozben lattunk: egy iszonyatosan ijeszto es szurrealis aldozati helyet, vagy temetkezesi helyet, telistele emberi csontokkal es koponyakkal! Meg leirni is ijeszto, es kiraz a hideg!!!! Nem beszelve arrol amikor meglattam! Itt a semmi kozepen, teljesen egyedul (nincs telefonszerviz, nincsenek utak, nincsenek a helyieken kivul mas emberek!) meglatni egy ilyen kovekbol kiepitett szentelyt tele emberi maradvanyokkal!! Persze elkezdtem bemeselni magamnak hogy biztos kannibalok es alig varjak azt a nehany hulye turistat aki erre teved hogy megoljek oket es felaldozzak Pachamamanak (az andok anyjanak) vagy megegyek oket, mert hiszen itt nincs sok mas elelem! Most epp kozeleg az este, meg vilagos van, de elore tudom hogy remalmaim lesznek ma ejszaka! Itt amugyis olyan sotet van, sehol sincs kozvilagitas a Colca kanyon kozossegeiben. Meg ezek a koponyak... sajnos nem tudom kiverni a fejembol!

Puno and Arequipa

Magyar en nederlands

Puno sajnos nem nyerte el a tetszesunket. A titicaca to itt nem olyan tiszta es caalogato mint a boliviai reszen. Maga a vatos is koszos, szegeny, es budos, teljesen rendezetlen a kornyezet. Huancayohoz tudnam hasonlitani, ott is sok helyen volt ilyen latvany. Az utcak konretan piacok, ahol a legszegenyebbek a foldril aruljak a portekat, peldaul 10 db tojast egesz nap, amit osszeszedtek a tyukok alol valahol. Eleg szomoru, neha teljesen elerzekenyulok, pedig itt Peruban jobb ha az ember nem a szivevel lat, mert sajnos sok elszomorito dolgot latni. Elmentunk Punoban ebedelni es bejott egy nagyon oreg neni, sovany volt es koszos, hatan egy nagy zsakkal tele szaritott kamillaval meg munyaval (teanak valo novenyek), amit arult. Melyen belenezett a szemembe, en meg az ovebe. Azt a keseruseget es remenytelenseget amit lattam a szemeben nem, azt lehet leirni. Sosem fogom elfelejteni azt a szempart. Annyira megbantam hogy nem adtam neki egy kis penzt, egy ebedrevalot. Persze nem lehet mindenkin segiteni, szoktam neha itt Perubam koldusoknak aprot adni, de pont ennek a neninek nem adtam...

 

Elmentunk egy nehany oras kirandulasra az uszoszigetekre (islas Uros), ami egyebkent nagyon erdekes lett volna, ha nem ilyen turista amito modon probaljak bemutatni. Konkretan kiallitasi targyat csinalnak ot csaladbol, akiknek be van tanitva hogy miket mondjanak, milyen vicceket meseljenek (peldaul hogy mercedes benznek hivjak a tutajukat), es meg a gyerekeknek is enekelnie kellett a sarkanyhajon apropenzert. Bemehettunk a hazaikba ami tul intim volt ugyanis a hazaik egy kicsi lukbol allnak, ahol egy db agy van a 4-5 fos csaladoknak. Szoval nekem ez nem fer bele, szamomra az uj helyek felfedezese nem ebbol all. De amugy nagyon erdekes hogy hogyan epitik fel ezeket a szigeteken, mert ezek nem igazi szolid szigetek. Egy a toban novo nadhoz hasonlo eros fufelebol van felepitve a sziget, es allandoan uj retegeket kell pakolni a tetejere, mert alulrol-felulrol rohad a fu :D a hazak faszerkezetbol es ugyanebbol a fufelebol allnak, mondanom sem kell hogy se szigeteles se viz se semmi nincs a hazakban, inkabb satorhoz allnak kozel mint hazhoz. A hazakban nincs konyha es nincs furdoszoba, azok egy masik szigeten vannak ahova a szinten ebbol a fufelebol epitett tutajokon lehet eljutni. 2000 ember el az uszoszigeteken, van iskola es orvosi ugyelet egy-egy szigeten. Szoval nagyon egyszeru eletet elnek, a fo foglalkozasaik a halaszat, szigetkarbantartas, es ajandektargyak keszitese fabol, fubol, szovetbol. Kar hogy ilyen turistaamito modon mutattak be.

Amikor a tutajon mentunk a szigetek kozott elkezdett esni az eso es olyan gyonyoru volt az egesz, a latvany a felhokkel, messze pedig lattuk ahogy sut a nap, villamlott, kopogott az eso a vizfelszinen, es annyira kozel voltam a termeszethez. Imadon ezt az erzest amikor ugy erzem hogy a termeszet redze vagyok, messze a modern civilizaciotol, akar borig is azhatok es fazhatok, de akkor is elvezem mert resze vagyok a termeszetnek :) valami ilyesmit ereztem Huaytapallanan is es a Salkantay tura alatt is.

 

Na azert irok valami pozitivat is :D

Puno utan Arequipaba jottunk, ami egy kb egymillio fos nagyvaros, szerencse kicsit mar alacsonyabban mint az eddigi helyek . Ezt azt jelenti hogy itt nagyon meleg van! Napkozben 20-25 fok, este meg kb 10-15! :) Gyonyoru tortenelmi belvarosa van, egy katedralissal es arkados epuletekkel korben. Kicsit hasonlit Ayacuchohoz. Sok macskakoves setaloutca van, fancy kirakatokkal meg kavezokkal. Arequipa a feher varoskent ismert, mert egy feherszinu kovet hasznaltak a belvarosi epuletek megepitesehez. Ezenkivul az allandoan ujjaepulo varosnak is hivjak ugyanid eleg szerencsetlen helyen fekszik: harom aktiv vulkano veszi korul, amik kb tizevente kitornek, igy az ebbol eredo foldrengesek meg a lava mindig lerombolja a varost, vagy legalabbis egy-egy reszet. A legutobbi kitores 2001-ben volt, igy mar kozeleg a kovetkezo, remelem meg var egy par napot legalabb :D

 

Na de cobacabana in Bolivia zijn we weer terug gegaan naar Peru. We besloten om twee dagen in puno te verblijven en een bezoek te brengen aan de drijvende eilanden oo het titicaca meer. Online hadden we al het een en ander gelezen en het zou redelijk commerciel zijn. Uit ervaring kunnen we zeggen dat het een super commerciele bedoeling was:p met de boot en een engelse gids die 5 zinnen heeft gezegd over de eilanden vertrokken we naar het eiland uros. 8 peruanen stonden ons op te wachten en vertelde kort hoe ze het drijvend eiland onderhouden. Hierna werden we uitgenodigd in hun huizen waar ze van alles probeerde te verkopen aan ons en vertelde ze dat ze met 5 personen in een kamer wonen (echt geloven deden we het niet). En zo primitief leefde ze ook niet want in de hoek van de kamer lag nog een usb kabel haha. Verder hadden we de optie om met een echte inka boot naar een ander gedeelte te varen, het zou 20 minuten duren. Normaal gesproken in peru betekent 20 minuten minimaal een half uur maar dit keer waren we binnen 8 min daar. Op de boot gingen twee peruaanse kinderen zingen en natuurlijk voor geld vragen! Na een uur op de eilandjes te hebben rondgelopen gingen we weer terug naar Puno. We hadden gelezen dat er een leuke bar in het centrum van puno was, dus besloten we op er savonds een kijkje te nemen en wat te drinken:) het was echt een leuk cafe met een soort van rockachtige uitstraling! De volgende dag zijn we verder gegaan naar arequipa, een stad van ongeveer 1 miljoen inwoners en dichterbij de kust van Peru. Onze accomodatie was perfect gelegen, 1 minuut lopen van de grote markt! Het centrum ziet er echt mooi en verzorgd uit, de meeste gebouwen zijn gemaakt van wit gesteente omdat arequipa omringt is bij 3 vulkanen waar ze het gesteente vandaan haalde. Vanuit arequipa gaan we een 4 daagse trek maken door de Colca Canyon, de tweede diepste canyon ter wereld. We gaan de tocht op eigen houtje doen dus mocht je lang niks van ons horen dan zijn we ergens verdwaald:D 

Isla del Sol (Bolivia). Atruccantunk Boliviaba!

Magyarert tekerj lejjebb

 

NEDERLANDS

Daar aan de Isla del Sol tingeling. Na Cusco en de Salkantay trek was het plan om door de reizen naar het titicaca meer. Het hoogste meer ter wereld. Na wat informatie op het internet te hadden gevonden besloten we om niet naar het peruaanse gedeelte te gaan maar naar Bolivia. Vanuit Cusco gingen er bussen naar Copacabana, niet te verwarren met de copacabana van Brazilie. De copacabana in Bolivia is iets kouder, kleiner en minder druk:p. Om 22:30 vertrokken we vanuit cusco en rond 11:00 boliviaanse tijd arriveerde wij en om 14:00 hadden we de boot naar isla del sol. Isla del sol is een eiland op het titicaca meer waar het minder toeristisch is dan de andere eilanden. Na een boot tocht van iets minder dan twee uur kwamen wij aan op het eiland van de zon. Met een volle rugzak gingen we opzoek naar een accomodatie om te slapen, dit hadden we niet vooraf geboekt omdat het goedkoper was om op het eiland zelf iets te vinden dan via booking.com. En dat bleek ook wel, we hadden een kamer met uitzicht op het meer voor ongeveer 14 dollars terwijl een duits koppel voor ongeveer 80 dollar een kamer had geboekt via booking.com. Het eiland is heel heuvelachtig dus het was uitdagend om met een volle rugzak maar de top te lopen! Maar het uitzicht was het meer dan waard. Na wat rondgekeken te hebben in de souvenirs shops besloten we dan toch om ook maar een alpaca trui te kopen. Aangezien we maar 100 dollar hadden voor twee dagen en er geen pinautomaten zijn moesten we even goed onderhandelen:D de tweede dag op het eiland hebben we een flink stuk gewandeld naar de top van het eiland waar we een mooi uitzicht hadden. Nadat we goed gegeten hadden gingen we weer terug met de boot naar copacabana waar we de nacht doorbrachten en ook wat cocktails hebben gedronken:) nu is het tijd om verder te trekken naar Puno waar we een nacht doorbrengen en vervolgens staan de colca canyons te wachten op ons!

 

MAGYAR

A salkabtay tura elott es utan volt nehany napunk szetnezni Cuscoban, ami Peru amolyan masodik fovarosa. Cusco volt az Inka Birodalom utolso fovarosa a spanyol megszallas elott a 15. Szazadban. Elmentunk egy ingyenes varosnezo turara hogy meg tobbet megtudjunk a varosrol. A belvarosban meg mindenhol latszanak az inka epitesi maradvanyok, a hazak alja meg mindig az inkak altal lerakott kovekbol allnak. Tobb epitesi stilus is megfigyelheto, a leherdekesebb az inka imperial stilus, amikor a falakat nagymeretukovekbol raktak ki mindenfele koztes toltoanyag nelkul. A mai napig nem tudni hogyan csinaltak! Sajnos a belvaros kepet teljesen atformaltak a spanyolok, peldaul az inka uralkodok palotait leromboltak es katolikus templomokat epitettek a helyere. Amugy gyonyoru katedralisok vannak, tele arany es ezust diszitessel, de en szivesen megneztem volna peldaul Pachamuti, az utolsi uralkodo palotajat. Az o nevehez fuzodik a Machu Picchu felepitese is es a Machu Picchun levo remek vizelvezeto rendszer ami altal kepesek voltak a kialakitott teraszokon mindig nedvesen tartott foldben novenyt terneszteni.
Mi Cusco kulvarosaban laktunk ami azert volt jo mert mi itt Peruban ehhez az egyszeru turistamentes elethez vagyunk hozzaszokva, es nem a kulfoldiekkel teli meno ettermekhez meg europai szintu kavezokhoz. Mi sokkal jobban ereztuj magunkat a kulvarosban a megszokott 400 forintos helyi ebedmenuvel es a kicsit lepukkantabb piacokkal :D vegulis azert jottunk Peruba hogy a helyi eletet tapasztaljuk meg, ne a foteren boruleses etteremben elfogyasztott pizzat. Azt majd egy kesobbi olaszorszagi nyaralas alatt szeretnem megtapasztalni :D

Miutan megismertuk Cusco tortenelmet, tovabb utaztunk a Titicaca tohoz, meghozza annak a boliviai reszere. A toparton egy Copacabana nevu varoskaban voltunk, ami nem csak tavolsagra de minosegben es idojarasban is jo messze van a hires brazil Copacabana nevu strandtol :D
Onnan egybol athajoztunk Isla del Sol ra, a nap szigetere ami egy igazi gyongyszem a Titicaca tavon! Fontos inka maradvanyok vannak a szigeten, mint peldaul az osi szent inka utvonal egy darabja itt talalhato, es sok templom is. Igazi idoben visszamaradt hely, nagyon egyszeru eletet elnek a szigetlakok, igazabol sem maga a sziget sem az itt lakok nem sokat vsltoztak az inka idok ota. Egyket dolgot termesztenek a teraszosan kialakitott foldeken, van nehany szamar teherhordasra (nincsenek se autok se autoutak de meg normalis jardak sem, igy motor es bicikli nelkul elnek), van nehany alpaka amibol ruhat meg teritot szonek, es ennyi. Ja meg a harcsa amit a tobol fognak ki, na az mondjuk nagyon jo volt :P
Gyonyoru napsutesben setalgattunk a 4000 meter magasan levo szigeten, es jo volt elszakadni a modern vilagtol. A kisboltokban is teljesen limitalt volt az arukeszlet, ejszaka nem volt kozvilagitas, eppenhogy langyos volt a viz, es mindenki kezzel mosta a kis vendeghazak agynemuit. Azert durva hogy mi itthon milyen joletben elunk es el sem tudjuk kepzelni hogy milyen korulmenyek kozott elnek masok, peldaul kozvilagitas, mosogep es huto nelkul. De mivel nincsen futes ezert nem is szukseges huto, csak az arnyekba kell tenni azt az egyetlenegy fajta joghurtot ami kaphato a szigeten :D
A legviccesebb elfoglaltsagunk a szamarak hallgatasa volt. Valami elkepeszto ordenare hangot adtak ki amit nem lehet i-a zasnak nevezni. Mint egy berekedt aszmas, vagy egy nyikorgo ajto. Nagyon jokat nevettunk rajtuk!
Masnap a helyi hajojarattal visszajottunk Copacabanaba, ahol koktelokra koltottuk a megmaradt boliviai penzunket, majd ma reggel mar buszra is szalltunk hogy masfel napot toltsunk Punoban, a Titicaca to perui reszen. Egyebkent a Titicaca to a vilag legmagasabban fekvo hajozhato tava. Pont olyan mintha tenger lenne, oriasi kiterjedesu, tele kis hegyvidekes szigetekkel es meg a vize is enyhen sos. Imadok viz mellett lenni szoval nekem ez a harom nap itt a tonal nagyon sokat jelent!

Salkantay trek and Machu Picchu

Magyarert tekerj lejjebb! 

 

NEDERLANDS

Salkanty trek,
In februari hadden we deze trek al geboekt omdat er een kans was dat hij uitverkocht zou zijn.
Dus we keken er ook erg naar uit om aan onze 5 daagse trek te beginnen met als eind station Machu Picchu. Vorige weer woensdag hadden we onze briefing en donderdag ochtend om 04:00 werden we op gehaald. De eerste dag stond in het teken van acclimatiseren aan de hoogte wat voor ons geen probleem was, we moesten 8 km lopen tot aan ons kamp en het pad was redelijk vlak. Eenmaal bij ons eerste kamp aangekomen stond er een heerlijke lunch te wachten. Al het eten(ontbijt, lunch en diner) werd ter plekken klaar gemaakt door onze koks. Na de lunch zijn we naar een lagoon gegaan, de weg er naartoe was redelijk uitdagend met steile beklimmingen maar na 1, 5 uur klimmen kwamen we bij de lagoon en het uitzicht was het meer dan waard! Dag twee zou de zwaarste dag worden volgens onze gids en dat bleek ook wel. Om 05:00 werden we wakker gemaakt voor ontbijt en om 06:15 begon de 22 km lange hike met als hoogte en hoogste punt de Salkanty berg in de ochtend zijn we naar een hoogte van 4650 meter geklommen waar we schitterend uitzicht hadden op de salkanty berg. De weg er naar toe was pittig maar door onze ervaring van de vorige hikes was het te doen! Eenmaal op de top aangekomen mochten we 2 uur dalen naar onze lunch plek en vervolgens nog tot 17:00 verder lopen tot de volgende accomodatie. Waar het de eerste nacht nog behoorlijk koud was en we de sneeuw op de bergen konden zien waren we in dag twee meer de jungle ingelopen waar het ook een stuk lekkerder weer was. Onze groep bestond uit 14 personen, 6 nederlanders, 3 duitsers, 1 sloveen en 2 uit Amerika het was een gezellige groep:) dag 3 was een redelijke makkelijke dag, niet al te veel beklimmingen en we liepen grote delen in de jungle. Het leuke van de tour is dat je bijna elke dag in een ander klimaat loopt, door de andes gebergte heb je veel verschillende microklimaten waardoor je andere dieren, bomen en bloemen ziet. Dag vier begon extreem vroeg, 04,:00 ging de wekker dit omdat de coca boeren aan het staken zijn en hele wegen afzetten. Onze bus met spullen moest natuurlijk wel optijd op de volgende bestemming aankomen. Na een hike van 23 km en onze eerste glimp van de machu picchu bereikte we had stadje waar we zouden slapen voordat wede volgende dag naar machu picchu zouden gaan. Het was een schitterende tocht over verschillende bergen en het uitzicht was fantastisch. DE DAG was aangebroken, we hadden twee opties om naar machu picchu te gaan. 1met de bus of 2000 tredens naar boven lopen. 10 van onze groep namen de luie route en met ze 4en(1 duitsers, sloveen en ons) besloten we te voet te gaan we hadden toch al meer dan 75km gelopen dus die 2000 treden konden er ook wel bij! Onze gids die al de dagen bij ons was gaf een 3 uur lange rondleiding. Machu Picchu is echt fasinerend niet alleen voor het prachtige uitzicht maar ook omdat er eigenlijk maar heel weinig van bekend is. De Inkas hadden hun eigen taal maar gebruikte geen geschrift waardoor veel dingen niet duidelijk zijn waarom die gebouwd zijn en hoe ze precies leefde. Tot nu toe is de Salkantay trek het hoogte punt van onze reis!

MAGYAR

Vegre sikerult feltoltenem a videot! Nem konnyu mikor mindig uton vagyunk, wifi nelkul, vagy a youtube mondja be az unalmast vagy a videoszerkeszto program fagy le. De vegre sikerult!

Szoval egy otnapos felejthetetlen turazason vagyunk tul! Az a neve ennek a turanak hogy Salkantay trek, mert a Salkantay nevu hegy es egy masik hegy kozotti 4600 meteres hagon kellett atkelnunk. Az a foto amin a havas hegycsucs latszik, na az a Salkantay hegy csucsa!

De kezdjuk az elso nappal. Hajnali negykor jott ertunk a kisbusz a szallasra, es indultunk is a hegyek iranyaba egy 14 fos csoporttal es ket turavezetovel. Az elso nap 8 kilometert turaztunk a szallasig, ami egy satortabor volt. A cuccainkat szamarak meg lovak hoztak utanunk az elso harom nap, roluk is van egy reszlet a videoban. Ezenkivul meg az osszes etelt es italt es a harom szakacsot is szamarak szallitottak :)

Szoval elso nap ebed utan meg felturaztunk egy tengerszemhez, igy isszesen 15 kmt gyalogoltunk. Este kegyetlen hideg volt es az eso is esett, de erre fel voltunk keszulve lelekben. Az Andok tenger feloli reszen mindig nagyon hideg van a hegyekben. Masnap kokateaval ebresztettek minket (mint kesobb minden reggel) es indultunk is a legnehezebb kihivast teljesiteni: a 4600 meteren levo hagohoz kellett egy szerpentines turauton felmaszni, ahol nem csak a hideggel, a meredekkel meg a hajnali kelesbol adodo faradtsaggal kellett megkuzdeni hanem az oxigenhiannyal is! Szoval, rendesen kuzdottunk az elemekkel! Szerencsere szep idonk volt, gyonyoru volt a taj. Havas hegycsucsok, az igazi kopar, de megis elbuvolo Andok. Aztan a 4600 meterrol leereszkedtunk kb 1000 metert a kovetkezo taborhelyig. Mivel a Salkantay hagon atbuktunk, igy az Andok amazonasi felere erkeztunk. Az Andok klimavalaszto hegyseg, amit mi a sajat borunkon tapasztaltunk meg! Hihetetlen volt latni, es erezni ahogy felorankent egyre melegebb lett, egyre tobb noveny es allat volt korulolottunk es mire elertunk a taborba mar a dzsungel hataran voltunk. A zord Andokbol a zold Andokba mindossze 22 kilometeren... Ez tenyleg leirhatatlan elmeny volt!

Harmadik nap ismet 15 kilometert tettuni meg, de eleg nehez volt mert nagyon izomlazunk volt. Vegig egy folyo mellett mentunk, ami most nem sok vizet szallit, hiszen csak most kezdodik a nedves evszak. Kiszaradt vizzuhatagokon at turaztunk, alattunk vegig hallottuk a folyot. Utkozben megalltunk egy granadillo farmon, es mi szuretelhettuk le a gyumolcsot es meg is ehettuk. A granadillo egy isteni finom passion fruit csaladjaba tartozo gyumolcs. Miutan megerkeztunk a szallasra, elmentunk egy kaveultetvenyre, ahol ismet meg kellett dolgoznunk a betevoert! Mi szureteltuk, hejaztuk, porkoltuk es oroltuk meg a kavet! Na meg aztan hagyomanyos perui kavefozoben elkeszitettuk es megittuk :) Ez a tabor mar csak 2500 meter magasan volt, igy mar tenyleg a dzsungel szelen voltunk, ami latszott a tajon is. Olyan helyeken mentunk ahol keszitik azokat a jo kis dzsungeles termeszetfilmeket a helikopterbol :)  illetve, lattunk papayafat es avokadofat is! Sajnos egyeb kevesbe kellemes teremtmenyeket is, mint kigyo, pok es szunyog. Az itteni szunyogok csipese ugy feldagad mint otthon a darazscsipes, es egy hetig viszket! A szunyogriaszto nem mindig riasztotta el oket sajnos :D

Negyedik napon ismet 22 kilometer vart rank, meghozza az elejen egy harom oras hegymenettel! Hajnali negykor keltunk mert a minibusz, ami utolso ket nap szallitotta a poggyaszunkat el kellett hogy induljon felotkor. Valami tuntetes van nehany hete a helyi kozossegekben es eltorlaszoljak az utakat, ezert a kisbusznak meg hajnalban el kellett indulnia.

Eleg nehez volt a napunk eleje, de aztan kicsit fellelegeztunk mikor felertunk a 2700 meteren levo csucsra, es megpillantottuk a tavolban a Machu Picchu hegyet! Ott lebegett a szemunk elott a cel! Szo szerint lebegett, ugyanis a felhoktol meg a kodtol tenyleg olyan volt mintha lebegett volna :)

Az ebedet egy helyi bacsi fozte nekunk, az egyik helyi kozosseg tagja. Itt mar tenyleg teljesen dzsungel elmenyunk volt, nagyon meleg volt magas paratartalommal es suru novenyzettel. Az utolsi 10-11 kilometert a vasuti sinek mellett tettuk meg, itt volt egy melypontom mert mar faradt voltam nagyon es a sinek mellett eleg unalmas setalni. De vegre beertunk Aguas Caliente-be ami az eddig latott perui faluk kozul a legkiabranditobb hely volt  Ez a Machu Picchu alatti turistavaros ahol semmi mas nincsen csak hotelek ea ettermek. Nagyuzemben toljak a turizmust!

Es eljott a varva vart 5. nap, mikor eljutottunk a vilag okori 7 csodajabol az egyikhez.  Eddigre mar sokan kidoltek a csoportunkbol, mindossze negyen vallaltuk be a tobb mint 2000 lepcsot ami a Machu Picchuhoz vezet, a tobbiek meg elozo estw vettek buszjegyet oda-vissza. Mi hajnali 4.50 kor kezdtuk a vegso turankat, ki a falubol majd fel a hegyre. De mikor felertunk, izzadtan es lihegve, nagyon buszkek voltunk magunkra! Nagyon joba lettunk a tura alatt Sebastiannal es Piaval, veluk mentunk fel negyesben a hegyre. Ok vannak velunk a negyes foton a videoban :)

Felhetkor mentunk be a Machu Picchuba, itt is a turavezetonk volt velunk aki ket es fel oras turavezetest tartott nekunk. Nagyon meg voltunk vele elegedve mar az ezelotti negy napon is, nagyon jofej volt, segitokesz es profi a szakmajaban. A Machu Picchun sem csalodtunk benne, nagyon sok es erdekes dolgot meselt. Szerencse szep idonk volt, napsutessel, igy tenyleg elveztuk az itt toltott nehany orat. Amugy elegge be van szabalyozva a latogatas, meg van mondva hogy melyik turistacsoport a Machu Picchu melyik reszere mehet be, es mindigcsak egyiranyba lehet menni, nem lehet visszafordulni. Dehat ha minden nap 6000 embert kell beengedniuk akkor megertem hogy nem szorakoznak!

Nagyon erdekes hogy mennyi rejtely fedi a Machu Picchut. Az inkaknak nem volt abecejuk es nem hasznaltak semmifele irast, a quechua nyelv csakis egy beszelt nyelv volt igy nagyon sok kerdes maradt megvalaszolatlanul a mai emberek elott. Meg mindig nem tudni hogy pontosan hogyan es miert epitettek fel ezt a lakohazakbol es nehany szent helybol allo komplexumot es miert pont ide a Machu Picchu tetejere.

Oszinten szolva az egesz ot nap akkora elmeny volt, hogy en nem is emelnem ki belole a Machu Picchut. Ugyanis a cel elereseben az odavezeto ut a legszebb. Es ez a mi ot napos Salkantay turankra teljesen igaz! :) 

Ayacucho

Az Ayacuchoba vezeto ut eleg erdekes volt, ugyanis ez szamunkra mar a buszon derult ki hogy nincs aszfaltos ut, se ket sav, mindezt a kietlen Andokban, vegig a szakadek mellett. Gyomorszorito 9 es fel orat toltottunk a buszon, raadasul rank is sotetedett. Elkepeszto keskeny, teljesen megbizhatatlan hidakon is atmentunk, en nem is ertem hogy eltem tul szivinfarktus nelkul. :D A felelem minden szakaszan atmentem. Retteges es ablakbol szakadek meregetes, beletorodes es mindegymilesz eleterzes, Ian idegesitese hogy terelje el a figyelmemet, lelegzetvisszafojtas es imadkozas... de vegul megerkeztunk! 
Ayacucho sokban kulonbozik Huancayotol, ugyhogy igazi nyaralas erzesunk volt az itt toltott ket nap alatt. Eloszor is nagyon szep ido volt, rovidujju poloban es rovidnadragban voltunk napkozben, csak estere hult le a levego. Viszont ejszaka sem volt olyan hideg, vevre tudtam pizsamaban aludni es nem kellett triko, zokni, sipulcsi es halozsak sem!
Ayacucho fotere gyonyoru, padokkal es viragokkal tele. Kozepen egy lovasszoborral, korben arkados hosszu hazakkal, es az egyik sarkon a hires katedralissal. Sajnos mindket nap zarva volt igy nem tudtunk benezni. A 33 templombol kettobe beneztunk, szepek, regiesek voltak, soknak olyan kofala van mint a kozepkori varaknak. Az egyik templom elott belefutottunk egy tancos zenes mulatsagba, ami persze itt Peruban nem meglepo, az emberek amikor csak tehetik zenelnek es tancolnak. A kilatas sokkal jobb volt a hotelszobabol mint Huancayoi szobankbol, lattuk az Andokot, a hegyoldalban a sok kis hazzal, ejszaka meg lattuk a szep fenyeket. Az utcak mind meredekek, le-fol kacsakringoznak ami szinten egy masik elmenyt nyujtott mint a volgyben levo Huancayo. Ezenkivul itt tobb a zold, az utmenti viragok, fak, kaktuszok baratsagosabba teszik a varost, nem beszelve arrol hogy sokkal nagyobb tisztasag van es a levego is tisztabb. Mondjuk kisebb is a varos, kevesebb melyszegenysegben elovel, igy konnyebb rendben tartani az utcakat.
Jokat ettunk ittunk, kiprobaltuk a helyi kavet egy biokavezoban ahol kornyekbeli kave- es kakaotermekeket is lehetett venni. A gyumolcsok isteniek es a beloluk keszult fagyi is. Mi a maracuya es chirimoya fagyikat probaltuk, gomboca 85 forint! Ettem sargaborsofozeleket is az egyik helyi etteremben, szoval ez az olcso fagyi meg a sulis menzakaja igazan nosztalgikus volt :D
Voltunk egy muzeumban ahol az elmult 30 ev brutalitasait mutattak be. Mostmar el merem mondani az otthoniaknak,mivel mar epp elhagyjuk ezt a regiot, hogy Huancayo, de foleg Ayacucho azert ilyen turista-mentes mert ez a regio a Shining Path nevu lazado csoport kozpontja, ami egy helyi terrorista csoport. Foleg a 80-as evekben voltak aktivak amikor sok artatlan embert is meggyilkoltak itt Ayacucho es Huancayo kornyeken. Elotte Ayacucho es Huancayo is sok turistat vonzott, aztan ez megtort a brutalitasok miatt. Az utolso attrocitas idem juliusban tortent, amikor hivatalnokok meg rendorok haltak meg. Evente tobb tamadas tortenik meg most is, de szinte mindegyikben kormanykozeli emberekre tamadnak, nem random lakosokra. Eddig ezt nem akartam megosztani veletek hogy ne legyen otthon emiatt aggodalom :D szoval nagyon erdekes volt ez a muzeum.
Aztan lattunk vadonelo rozsasfeju papagajokat! Volt vagy 6-7 egy magas fan, sajnos csak tavoli kepet tudtunk csinalni roluk! 
A helyi mesteremberekrol is van ket kepunk. Az egyik egy gepelo bacsi, a regi irogeppel ul az utcan es meg lehet kerni hogy hivatalos leveleket begepeljen. A masik egy cipopucolo aki elaludt mellettunk a padon :D meno Adibas markaju nadragja volt, majdnem eredeti! Sajnos a fagyigyarto nenikrol nem csinaltam kepet. Egy jeggel teli lavorban porgetnek egy ustot, benne tejkremmel, es igy fagyasztjak le.
Aztan lefotoztam azt is amikor egy parkban ket kislany racsodalkozott hogy milyen magas az Ian es szoba elegyedtek vele. Amint meglatnak minket gyerekek altalaban ez a reakciojuk, megprobalnak valami magasra felallni hogy egymagassagba keruljenek velunk, vagy boldogan elhadarjak azt a 2 szot amit tudnak angolul :)
Tovabbmegyunk Cuscoba, ahol ket napot leszunk mielott megyunk utazasunk fenypontjara: Machu Pichura!

De laatste week in Huancayo en twee dagen in Ayacucho

De laatste week in huancayo! 

De laatste week in huancayo stond in het teken van afscheidnemen en cavia:D!  Vooral het afscheid in Iscos waar we elke dag kwamen was bijzonder en mooi, het was ook Stuart laatste dag!  De organisatie had de ouders van de kinderen uitgenodigd om langs te komen op vrijdag. Tijdens deze dag hebben we samen met de kinderen de bomba, follow the leader en Macarena dans laten zien aan het publiek en Martine heeft een Yoga workshop gegeven waar zelf de jongens enthusiast van werden:) als afscheid kregen Dori en ik een mooie poster van de kinderen met enkele fotos en 5 brieven die bepaalde kinderen aan ons gaven! Super lief allemaal! Van de organisatie hadden wij donderdagavond al afscheid genomen met gezamelijk diner met alle vrijwilligers:) 
Afgelopen dinsdag was het tijd om cavia te eten en het was echt lekker! Het vlees is heel mals en smaakvol, het zal niet de laatste keer zijn dat we het eten in Peru. 
Afgelopen zaterdag zijn we naar ayacucho vertrokken waar we 2 nachten verbleven om vervolgens door te gaan naar Cusco. Ayacusco is een totaal andere stad dan huancayo, het ziet er allemaal net iets mooier uit. Meer groen, parken, schonere straten, beter weer, en heel veel kerken! Ayacusco heeft 33 kerken dus in elke straat is wel een kerk te vinden. De weg hiernaar toe was aardig spannend, dwars door de andes en op sommige delen van de weg was geen asfalt maar het inzicht vanuit de bus was schitterend! We hebben het hier twee dagen rustig aan gedaan,beetje rond gelopen, koffie gedronken en heerlijk peruaans gegeten:) ook hebben we een museum bezocht over de terroristische organisatie ' shining path' dat nog steeds actief is in deze regio maar in veel mindere maten dan 15 jaar geleden. Vanavond om 20:30 gaan we de bus in richting Cusco, de tocht zal nog avontuurlijker worden dan de vorige en duurt ruim 13 uur! Het zal veel slingeren worden. Donderdag gaan we Salkantay trek doen, 5 dagen trekken met als eind doel machu pichu. 

süti beállítások módosítása